Altın Bileziği Takamadan Bozdurmuş Fenomenler

0
151

ŞAFAK ÇOŞTU’NUN KALEMİNDEN ÇOK ÖZEL KÖŞE YAZISI

Altın Bileziği Takamadan Bozdurmuş Fenomenler

Geçenlerde şarkıcı Gökçe’nin fenomenlere karşı sert bir çıkışı oldu. “Güzel San. “sanat yönetmenliği” mezunuyum. Piyano eğitimim var Şahika Tekand Tiyatro Okulu mezunuyum, iki dil biliyorum, davul çalıyorum. İki sene şan dersi aldım, iki sene reklamcılık yaptım, 20 yaşımdan beri sahnedeyim. Tavsiyem: kutu açın, küfür edin, makyaj videosu çekin. Daha değerli!” dedi. Ne yalan söyleyeyim sözlerine yüzde yüz katılıyorum. Fenomenlerin onların deneyimiyle “yıkılan” kariyerlerine bir bakayım dedim. Sonuç pek şaşırmayacağınız şekilde. Elbise değiştirir gibi değişen okullar, keyfe keder dondurulan kariyerler, tüm bunları gururla alkışlayan aileler…

12 milyon abonesi olan Enes Batur’dan başlayalım. Şimdi bana “Enes Batur kim?” diye sormayın inanın videolarına şöyle baktım ben de bilmiyorum kim olduğunu. Bir şeyler yapıyor kutu açıyor oyun oynuyor, videoları milyonlarca kez izleniyor. Antalya Bilim Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyormuş ki dondurmuş. Eee hakkı var tabii çocuğun bilgisayar mühendisi olsa senelerini masada ders çalışarak geçirse, üstüne dil öğrense, yazılım öğrense bir şirkette ortalama 3000-6000 TL arası çalışmaya hak kazanacaktı. Hem de haftada altı gün! Yetmez gibi bir de toplum tarafından birine büyük paralar kazandırdığı için hayata müteşekkir olması beklenecekti. O ise eğitimsiz milyoner olmayı seçti.

Yine “neden, niye?” diye sorguladığım biri var sırada Berkcan Güven. 1996 doğumlu bir milyoner o da. Şimdi milyoner derken tabii hepiniz kariyerini merak ediyorsunuz. Henüz bir kariyeri yok ama büyüdüğünde olur belki. Işık Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünü yarım bıraktıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesine geçmiş. Okumaya devam ettiği Görsel ve Sahne Sanatları bölümünü ne zaman bitireceği merak konusu. Tesadüfen denk geldiğim bir videodan tanıyorum ben kendisini. Emir Berke Zincidi ile birlikte çektiği bir videodan. Bu arada Emir henüz 14 yaşında yani reşit değil. Video küfür ve cinsellik içeriyor. Ailesi nasıl izin vermiş böyle bir video çekilmesine onu bilmem. Sanırım kaz gelecek yerden ahlak esirgenmiyor.

Şimdi de sırada “sunny side up” ımız var. Yani Duygu Özaslan. Kendisi öyle eğitimli öyle bilgili ki “Siz Türkler ne diyorsunuz?” kıvamına gelmiş. “Sunny Side Up” a sahanda yumurta diyemeyecek kadar kültürlü. İstanbul Üniversitesi İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünden terk. Mantıklı bir iş yapmış sonuçta instagramda tek reklam gelirinden binlerce lira almak varken İspanyolca öğrenip günlerce çeviri yapıp ya da öğretmen olup üç kuruş para mı kazanacaktı?

Eee şimdi sorgulamaya gerek yok sanırım çocukların kitap okuma alışkanlığının olmamasını, kariyer derdinde olmayışını, kısa yoldan para kazanma derdine düşmelerini… Bu ülkede bir doktor devlette ortalama 6-10 bin arası alıyor ve bir fenomen tek paylaşımdan 50-100 bin alıyorsa. Korona aşısını doktorlara değil, fenomenlere sormalı.  Bu ülkede “büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna artık “youtuber, fenomen…” cevapları veriliyorsa önce kendi çocuk yetiştirmemizi sorgulamalı, çocuğumuzun izlediği örnekleri inceleyip çuvaldızı biraz da kendimize batırmalıyız. Sonuçta hayatta her şey arz-talep meselesi değil midir?

safakcostu@gmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz